Teacher List

 

This list was current at the start of the 2013-2014 school year; it may have changed since. In general, teachers have an email address in the following format: firstname.lastname@ocdsb.ca

Kindergarten Team Homeroom teachers
Lisa Casey Junior Kindergarten – room 19
Sarah Whitehead Junior Kindergarten room – 23
Kathryn Marshall Junior/Senior Kindergarten -room 20
Brenda Joe-Packman Junior/Senior Kindergarten room 20
Rebecca Ryan Senior Kindergarten French Immersion – room 16
Manon Roux Senior Kindergarten French Immersion -room 22
Larissa Deme Senior Kindergarten English to French Immersion -room 25

Primary Team Homeroom teachers
Jane Chartrand Grade 1 – room 4
Amanda Pyykonen Grade 1 French Immersion – room 6
Cory McCay Grade 1 French Immersion – room 5
Nathalie Gosselin Grade 1 French Immersion – room 1
Karen Coughtrey Grade 1 French Immersion – room 2
Tim Brown Grade 2 – room 9
Genevieve Briand Grade 2 French Immersion – room 11
Heather Allardyce Grade 2 French Immersion – room 12
Pierre Bordeleau Grade 2 French Immersion – room 7
Denis Lachapelle Grade 2/3 French Immersion – room 10
Katie Cameron Grade 3 – room 3
Nicole Zahorka Grade 3 French Immersion – room 8
Steve Blais Grade 3 French Immersion – portable 4
Erika Kopf-Johnson Grade 3 French Immersion – portable 5

Junior Team Homeroom teachers
Jason Rose Grade 3/4 – portable 3
Geoff Cayen Grade 4 French Immersion – room 28
Evan Moore Grade 4 French Immersion – portable 6
Joanne Hill Grade 4/5 English to French Immersion – portable 7
Jamie Sauder Grade 5 French Immersion – room 32
Virginia Harrison Grade 5 – room 31
Lorraine Vivian Grade 6 – portable 2
Jodi Kathron Grade 6 French Immersion – room 34

Intermediate Team Homeroom teachers
Gavin Vesey Grade 6/7 Gifted – room 30
Peggy Morris Grade 7 – room 40
Peter Knight Grade 7 – room 38
Florence Borsos Grade 7 French Immersion – room 37
Yannick Gagnon Grade 7 French Immersion Gifted – room 39
Alisa Viner Grade 8 – room 26
Laura Krochmalnek Grade 8 – room 29
Josee Desjardins Grade 8 French Immersion Gifted – room 36
Sarah Johnston Grade 8 Gifted – room 41

English to French Immersion Team
Caroline Dunlap Grades 2 & 3
Sheila Hodges Grades 2 & 3
Jennifer Stassen Grades 2 & 5
Lee Faulkner Grade 4

Core French team a
Kathryn Malt Grades 7-8
Allison Forster grades 1-6

Learning Support Team
Shawn Marmer Learning Support Teacher
Angie Lennox-Hourd Learning Support Teacher
Alisa Viner Learning Resource Teacher
Geoff Cayen Learning Resource Teacher
Mike Mainville English as a Second Language Teacher
Carla Coker Learning Disabilities Teacher

Arts and Physical Education
Leslie Bricker Music Arts
Ginger Jacobson Music
Fabio Cattelan Art & Design and Technology
Sam Vejvoda Physical Education
Marie-Helene Bacon Physical Education

Educational Assistants
Sylvie Lavernge
Adrienne Rogers

Early Childhood Educators
Tiffany Raymond
Marion Godwin
Christine Della Valle
Karen Perriad
Megan Skentelbery
Shannon McSorley
Shannon Meeks
Stephanie Radford
Gilda Castiglione
Krystal Paluch
Lisa D’Angelo

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>